Převzali jsme produkty značky Brainway.

Trápí vás spánek? 30 zaručených tipů, jak zlepšit spánek

 

Kvalitní spánek je základem zdravého životního stylu. Víte, co zaručeně funguje na spánek? V dnešním článku vám prozradíme nejen tipy na zdravý spánek.

Přemýšleli jste někdy nad tím, co vlastně spánek je a proč je důležitý? Když se na spánek podíváme úplně obecně, jedná se o fázi, kdy je organismus v útlumu, relaxuje a regeneruje. Zdravý spánek je proto pro lidský organismus nesmírně důležitý. Věděli jste, že během spánku mozek ztrácí vědomí, snižuje se krevní teplota a uvolňuje se svalstvo? Zamysleli jste se někdy nad tím, co dalšího se během spánku děje s naším tělem? Proto čtěte pozorně dále.

Osvědčení pomocníci na dobrý spánek

Vzhledem k tomu, že mnoho osob trápí problémy se spánkem a stále častěji se objevují poruchy spánku, nezřídka se lidé uchylují k braní léku proti nespavosti. Prášky na spaní jsou přitom až nejzazším řešením, které má nejednu negativní stránku. Když nemůžete spát, vyzkoušejte nejprve obyčejné babské rady, bylinkové čaje proti nespavosti či ověřené přírodní doplňky stravy.

Jedním z oblíbených přírodních produktů je i Dreamly. Tento český výrobek obsahuje řadu osvědčených bylinek na podporu spánku a další látky jako esenciální aminokyselina L-tryptofan nebo vitamíny B3 a B6. Na rozdíl od různých prášků na spaní nejsou kapsle Dreamly návykové a působí téměř okamžitě.

Dreamly

 

Dreamly je ideální kombinací bylinek pro lepší usínání. Jejich účinek byste měli poznat již první den. Nejlepší účinky se ale začnou projevovat až při pravidelném užívání, nejčastěji po 5 – 10 dnech. Už od prvního dne se vám ale bude usínat lépe.

 • Lepší usínání a kvalitnější spánek
 • Přispívá k boji proti stresu
 • Nezpůsobuje závislost
 • Vyrobeno v ČR
 • Přírodní doplněk stravy

Chci koupit Dreamly

Proč nemůžu spát?

Ptáte se sami sebe, proč nemůžete usnout? Příčin může být celá řada – od nesprávné životosprávy až po řadu zdravotních problémů. Nejčastějším důvodem ovšem bývá stres a nervozita. Proto je důležité nejprve zklidnit nervy. Na každého zabírá něco jiného – vyzkoušet můžete rady od poslechu relaxační hudby, přes uvolňující koupel, čaje na spaní nebo bylinky. Vždy se však snažte najít to, co zabírá na spánek právě ve vašem případě.

I když je mozek během spánku utlumený, stále pracuje, neboť musí zajistit veškeré životně důležité funkce. A protože nedostatek spánku, nekvalitní spánek, časté buzení či nemožnost usnout jsou pro náš organismus velkou zátěží, měli bychom spánku věnovat větší pozornost. Věděli jste, že při dlouhodobém nedostatku kvalitního spánku dochází ke změnám odpovídajícím stárnutí? Při absenci hlubokého a nejhlubšího spánku totiž nedochází k obnově buněk a tkání.

Co je spánek?

Spánek nastává ve chvíli, kdy během usínání přecházíme z bdělého stavu do spánku. Během této fáze můžeme měnit různé polohy. Usínání provází prohloubené dýchání a pomalé zavírání očí. Stává se vám někdy, že v momentě, kdy už téměř spíte, sebou škubnete? Není to nic výjimečného. Jedná se o výraznou reakci svalů, kdy naše tělo reaguje na přechod do fáze spánku. Za vůbec nejkvalitnější spánek se považuje spánek přirozený. Tohoto stavu bohužel v dnešní hektické době dosáhne jen málokdo, a proto je zapotřebí eliminovat co nejvíce faktorů, které přirozený spánek negativně ovlivňují.

Co jste o spánku (ne)věděli?

Není spánek jako spánek. Pokud není spánek dlouhodobě kvalitní, je možné začít se bavit o nespavosti neboli insomnii. Jak ukazují vědecké studie, nespavost je jedním z nejčastějších zdravotních problémů dnešní doby. Věděli jste, že chronická nespavost trápí 10 až 20 % dospělé populace? Do této škály ovšem není zahrnuto velké procento osob, které nespavost postihuje v určitém okamžiku během roku.

Pokud pravidelně usínáte s velkými obtížemi a nedaří se vám usnout ani po půlhodině převalování, možná máte větší problém, než si myslíte. Jak ukazují další výzkumy, jedná-li se pouze krátkodobě o špatný spánek, pak se nejčastěji objevuje únava a podráždění. V případě dlouhodobých poruch spánku se avšak mohou objevit i závažnější problémy, a to jak fyzické, tak psychické. Dlouhodobé problémy s nespavostí ovšem mohou mít i negativní sociální dopady.

Fáze spánku

Spánek se rozděluje do dvou fází, které se během noci navzájem střídají. Základní fáze spánku se nazývají REM a NREM neboli non-REM. Tyto dvě fáze společně s bdělostí tvoří tři základní stavy organismu.

NREM spánek

Během spánku nejprve nastává NREM fáze, která se dělí na další čtyři, a to usínání, lehký spánek, hluboký spánek a nejhlubší spánek. Během prvních dvou fází se organismus zklidňuje, přechází z bdělého stavu do spánku a zavírají se oči. Během hlubokého spánku dochází i ke snížení krevního tlaku a srdečního tepu. Čím hlubší spánek je, tím lépe může náš organismus regenerovat. Zatímco v první fázi NREM spánku se můžeme velmi lehce probudit, ve čtvrté fázi neboli nejhlubším spánku nás zpravidla probudí až fyzický podnět. Chcete se dozvědět další zajímavosti o NREM fázi? Přečtěte si článek NREM fáze spánku.

REM fáze spánku

Jestliže se vám zdají sny, nacházíte se v REM fázi spánku. Spánek a sny v REM v fázi často charakterizují oční pohyby, těžké a nepravidelné dýchání i vyšší srdeční tep. Na rozdíl od NREM fáze je mozek v REM fázi velmi aktivní a zpracovává podněty nejen z předchozího dne. K REM fázi dochází během střídání REM a NREM fáze v průměru třikrát za celou noc. Věděli jste, že během roku se nám může zdát až na tisíc snů? Pokud byste si chtěli váš sen pamatovat, museli byste se probudit v REM fázi a zůstat ještě chvíli vzhůru. Více o REM spánku, se dozvíte v článku REM fáze spánku.

Doba spánku

Přemýšlíte, jak dlouho spát, abyste si opravdu odpočinuli? Odborníci se shodují, že ideální doba spánku je naprosto individuální. Organismus ovšem potřebuje minimálně 6,5 hodin spánku. Nedostatek spánku totiž vede k řadě psychických problémů a dalších zdravotních potíží.

Průměrná doba spánku se ovšem odhaduje na 8 hodin, což představuje třetinu dne. Doba spaní se ale s věkem mění. Zatímco novorozenci jsou schopni prospat většinu dne, lidé okolo dvaceti let spí průměrně 6 až 7 hodin. Někdy je ale člověk po deseti hodinách spánku více unavený, než kdyby vstával po šesti hodinách. Důležitá je proto kvalita spánku. Na otázku, kolik hodin spát, si tak musí odpovědět každý sám.

Zajímavé bezesporu je, jak se průměrná doba spánku stále zkracuje. Zatímco v šedesátých letech se doba spánku pohybovala okolo 8 až 9 hodin, s nástupem nového milénia se tato doba zkrátila na přibližně 7 hodin. Spánek přitom patří společně se zdravou stravou a zvládáním stresových situací k třem základním podmínkám dobrého zdraví.

Nadměrná spavost

Jednou z poruch spánku může být i nadměrná spavost. Takový člověk nemá problém usnout, ale má velké potíže se spánkovým cyklem. Přestože během noci naspí i dvanáct hodin, není pro něj spánek během dne ničím výjimečným. Tato porucha nadměrné spavosti se nazývá hypersomnie.

 

První pomoc, když nemůžu spát

Hledáte pomocníka, který vám dlouhodobě pomůže vyřešit vaše problémy se spánkem, nočním buzením a problematickým usínáním? Vyzkoušejte produkt Dreamly. Jeho přírodní složení se skládá z vybraných bylinek pro dobrý spánek. Nechybí v něm ani oblíbená meduňka lékařská, šafrán setý, kozlík lékařský nebo mučenka pletní. Stačí užít kapsle Dreamly 30 až 60 minut před spaním a dobré spaní je zaručené. Nejlepší účinky se dostavují již po 5 až 10 dnech pravidelného užívání.

Co funguje na spánek?

Pokud byste chtěli vyzkoušet další rady, jak rychle usnout nebo jak na spánek, máme pro vás hned třicet osvědčených tipů na dobrý spánek!

1. Meduňkový čaj

bylinky_na_spani-825x550- medunkovy caj, clanek 30 zarucenych tipu jak zlepsi spanek

Hledáte-li čaj na spánek a nervy, meduňka lékařská je trefou do černého. Sušené i čerstvé listy meduňky dokonale zklidní celý organismus. Není proto divu, že meduňkový čaj patří mezi oblíbenou první pomoc proti nespavosti. Účinky meduňky na nespavost prokázala i celá řada výzkumů. Jeden z nich například vycházel z faktu, že léky na nespavost mají mnoho vedlejších účinků, a proto je životaschopnější variantou právě bylinná léčba. Zmíněný výzkum se zaměřil na užívání kombinace meduňky a šanty druhu menthoides (nepeta menthoides). Závěr výzkumu potvrdil, že použití extraktů z těchto dvou rostlin má příznivý vliv na zlepšení kvality spánku. Přečtěte si více zajímavostí o meduňce.

2. Kofeinové nápoje

Zapomeňte na kofeinové nápoje, které by měly být před spaním naprosté tabu, neboť tělo naopak nabudí. Místo oblíbené kávy si raději dopřejte horké kakao nebo jeden z našich pěti tipů, co večer pít pro dobrý spánek.

3. Kozlík lékařský

kozlik_maly - clanek 30 zarucenych tipu, jak zlepsit spanek

Tato osvědčená bylinka na spánek se užívá již po staletí a nechybí ani v produktu Dreamly. Má totiž skvělé sedativní účinky a pomáhá odstranit problémy s probouzením se během spaní. Jeden z výzkumů zaměřujících se na nespavost a bylinky vytvořil databázi rostlin, které příznivě působí na nejrůznější spánkové poruchy, depresi a úzkost. Kromě kozlíku lékařského zahrnuje tato databáze i heřmánek nebo mučenku pletní, která rovněž nechybí v kapslích Dreamly. Chcete si o kozlíku přečíst více?

4. Žádných “dvacet”

Jestliže si čas od času rádi dopřejete svých dvacet minut spánku po obědě, ze kterých se vyklubou dvě hodiny, zapomeňte na ně. Mohou být totiž důvodem, proč ještě v jednu hodinu ránu koukáte do stropu.

5. Šafrán setý

mceclip9

Jak ukazují vědecké studie, tato rostlina se již dlouhodobě používá k léčbě nespavosti a dalších onemocnění nervového systému. Bylo zjištěno, že šafrán viditelně prodlužuje dobu spánku. V případě užití vyšší dávky šafránu ovšem může docházet k bolestem hlavy i závažnějším zdravotním problémům. S produktem Dreamly, který šafrán setý obsahuje, se ovšem na rozdíl od užívání samostatných bylinek nebo léků na spaní nemusíte obávat předávkování.

6. Žádná elektronika

spanek-825x550- clanek 30 zarucenych tipu, jak zlepsit

Mobil u hlavy, svítící budík, kontrolka televize, to vše může být rušícím elementem. Snažte se proto odstranit z ložnice veškeré elektronické přístroje. Věděli jste, že podle vědeckých výzkumů brání sledování mobilu před spaním kvalitnímu spánku?

BONUSOVÝ TIP

Dreamly

Možná jedním z nejjednodušších způsobů, jak výrazně zlepšit spánek a bojovat proti nespavosti, je dodat tělu nezbytné bylinky, vitamíny a mikroživiny. Prioritní cíl by měl být získávání těchto látek z potravy.

Pokud máte pocit, že se vám nedaří získat veškeré potřebné vitamíny a látky z běžné potravy nebo se vám nechce každý večer před spaním vařit čaj z několika bylinek, potom je dobrá volba sáhnout po vhodném doplňku stravy.

Ptáte se na které látky a bylinky se máte zaměřit, pokud je vaším cílem kvalitní spánek? Toto jsou ty hlavní:

Chcete všechny v jednom doplňku stravy? Vyzkoušejte náš přírodní produkt Dreamly, který má prokazatelný vliv na lepší usínání a kvalitu spánku.

Vyzkouším Dreamly

7. Doplňte železo

Věděli jste, že právě nedostatek železa může stát za problémy se spánkem? Zařaďte tak do svého jídelníčku listovou zeleninu nebo červené maso.

8. Tikající hodiny

jak_na_nespavost-825x550 - clanek 30 zarucenych tipu, jak zlepsit

V ložnici by měl být klid a ticho. I obyčejný tikot hodin vám může narušit spánek, aniž byste jej jakkoli vnímali. To stejné platí i o sledování času – čím více budete hypnotizovat displej, tím hůře se vám bude usínat. Raději se proto otočte na druhou stranu od hodin či budíku.

9. Spěte nazí

Přemýšlíte-li, jak spát ve vedrech, vyzkoušejte spaní bez oblečení. Jak ukazují výzkumy, spát nahý pod prostěradlem přispívá k přirozenému ochlazování organismu, které je pro lepší spánek důležité. Pyžamo je totiž odborníky považováno za rušivý prvek. Kromě zvyšování tělesné teploty zároveň přispívá ke snižování tvorby melatoninu, který je pro kvalitní spánek nezbytný.

10. Klidné barvy

V ložnici by na vás neměly řvát barvy a divoké vzory. Vše by mělo vyzařovat klid a pohodu. Mezi neutrální barvy patří bílá. Oblíbeným a zklidňujícím odstínem je ovšem i jemná modrá nebo zelená.

11. Relaxační hudba

Před spánkem si dopřejte meditační a relaxační hudbu, která dokonale zklidní vaše smysly a připraví vaše tělo na spánek.

12. Osvěžující sprcha

Přestože horká vana s bylinnou vůní proti nespavosti pomůže ulevit od stresu a zátěže, ne vždy je dobrým pomocníkem v usínání. Raději si proto dopřejte osvěžující sprchu studenější vodou.

13. Čisté prostředí

V ložnici by mělo být minimum věcí. Ložnice by měla být útulná a praktická. Nemějte kolem sebe nic, co by vás rušilo. Nepřítelem spánku jsou například i zrcadla.

14. Bylinná koupel

spankova_hygiena-825x550 - koupel - clanek 30 zarucenych tipu, jak zlepsit

Vana s horkou vodou a meduňkovým výluhem je skvělá pro zklidnění organismu. Pomůže vám uvolnit se a zbavit se stresu. Doporučuje se ovšem nejpozději dvě hodiny před spaním. A jaké další bylinky pomáhají v boji s nespavostí? Dozvíte se v článku 5 účinných bylinek na dobrý spánek a nespavost.

15. Spánková hygiena

I spánek má svá pravidla. Rituály jsou pro dobrý spánek nezbytné. Snažte se proto do postele ulehat v obdobný čas a nechoďte spát za předpokladu, že nejste vůbec unaveni. Přes spaním se naopak vyhněte 6 zlozvykům, které brání usínání.

16. Správná teplota

Máte rádi, když je v místnosti krásných 22°C? Víte ale, jaká je ideální teplota při spánku? Pro kvalitní spánek se doporučuje teplota 18°C až 20°C, a proto nezapomeňte v ložnici vždy dobře vyvětrat.

17. Ranní rozvička

Možná vás to překvapí, ale i pravidelné ranní cvičení může mít pozitivní vliv na večerní usínání a spánek

18. Lehká večeře

nespavost_nevhodne_potraviny-825x550 - clanek 30 zarucenych tipu, jak zlepsit

Před spaním byste se měli vyhnout těžkým jídlům. Žádná smažená jídla ani knedlíky nejsou to pravé před spaním. Během spánku by si totiž měl odpočinout i váš žaludek. Zajímá vás, jaké potraviny jsou před spaním vůbec nejhorší? Přečtěte si článek 5 nejhorších potravin před spaním.

19. Vyvětrejte

Vyměnit těžký vzduch je základním předpokladem kvalitního spánku. V ložnici by rovněž neměly být cítit výrazné vůně, které by vás jakkoli rušily. Naproti tomu je ideální například uklidňující vůně levandule.

20. Náročná fyzická aktivita

Před spánkem byste měli zapomenout na jakékoli náročné aktivity. Raději zkuste meditační jógu, příjemné uvolňující cvičení nebo si dopřejte relaxační masáž.

21. Kvalitní matrace

kvalitni matrace

Přestože je správná matrace základem, mnoho lidí odmítá investovat do kvalitních matrací, roštů a polštářů. Přitom právě pohodlí je předpokladem zdravého spánku. Vyberte si proto matraci, která bude odpovídat vaší hmotnosti i potřebám.

22. Vitamín B3

Tento vitamín skupiny B nazývající se Niacin přispívá k lepšímu spánku. Podporuje totiž činnost nervové soustavy, snižuje stres a mírní únavu a vyčerpání. A protože niacin působí příznivě na naše nervy, má pozitivní vliv i náš spánek. Pokud si ovšem nechcete před spaním dopřávat k jídlu játra, ryby nebo drůbež, kde se vitamín B3 nachází ve větším množství, sáhněte po kapslích Dreamly, které kromě vitamínů B3 a B6 obsahují i další látky účinné v boji s nespavostí.

23. Aromaterapie

Uklidňuje vás podmanivá vůně levandule? Věděli jste, že aromaterapie znamená v překladu léčbu pomocí vůní? Pokud ano, možná vás překvapí, že právě aromaterapie může pomoci i s poruchami spánku. Nejčastěji se používá pro navození ideálních podmínek pro usínání. K tomu je ovšem zapotřebí vybrat správný éterický olej. Kromě oblíbené levandule se často používá například meduňka nebo extrakt ze santalového dřeva.

Nejen éterické oleje, ale i bylinky pod hlavou ve formě bylinkového polštáře vám mohou pomoci uvolnit se. Sáhněte po sušené levanduli, meduňce nebo třezalce. Pusťte si příjemnou relaxační hudbu a nechte omámit vaše smysly voňavými bylinkami na podporu spánku.

24. Přírodní antidepresiva

antidepresiva_v_potravinach-825x550 - clanek 30 zarucenych tipu, jak zlepsit

Pokud je nepřítelem vašeho spánku stres, zkuste jej eliminovat. Zapomeňte ovšem na léky a návyková antidepresiva. Účinně působí i přírodní pomocníci, které najdete v mnoha potravinách, jako je například avokádo, kešu nebo šafrán. Více o přírodních antidepresivech se dozvíte v článku Přírodní antidepresiva v potravinách.

25. L-Tryptofan

tryptofan-vedlejsi_ucinky-1024x670 - clanek 30 zarucenych tipu, jak zlepsit

Jedná se o esenciální aminokyselinu, kterou si nemůže naše tělo vytvořit. L-Tryptofan nám ovšem kromě zmírnění depresí a bolestí hlavy pomůže i s nespavostí a poruchami spánku. L-tryptofan můžeme získat z kešu oříšků, sezamových semínek, banánů a dalších potravin. Ideální množství l-tryptofanu pro zkvalitnění spánku i rychlejší usínání je rovněž obsaženo v kapslích Dreamly.

26. Užívejte hořčík

Hořčík – minerální látka, kterou mnozí znají i jako magnézium, je nejen důležitá pro zdravé kosti a funkci svalů, ale může nám pomoci i se spánkem. Jak ukazují vědecké studie, užívání hořčíku napomáhá kvalitnějšímu spánku u osob, které dlouhodobě trápí problémy s nespavostí. Pro podporu spánku se doporučuje kombinovat hořčík s vápníkem.

27. Melatonin

Zajímá vás, jak ovlivňuje melatonin spánek? Jedná se o spánkový hormon, který se v našem organismu přirozeně vytváří a který nám pomáhá regulovat celoroční rytmus. V případě, že je melatoninu v těle málo, objevují se potíže s nespavostí. S vyšším věkem ovšem melatoninu v těle ubývá, a proto starší lidé mívají zpravidla potíže s usínáním a brzkým buzením. Léčba melatoninem je ovšem závislá na lécích, které mohou mít i některé nežádoucí účinky, a proto je dobré ji konzultovat s lékařem.

28. Chmel

Když se řekne chmel, každému se pravděpodobně vybaví pivo. Chmel je ovšem nejen důležitou surovinou pro výrobu piva, ale má rovněž sedativní účinky, zpomaluje tep a zklidňuje nervovou soustavu. Vyzkoušet jej můžete v podobě čaje nebo odvaru.

29. Čtěte knihy

Jestliže si před spaním rádi čtěte, zapomeňte na svítící displeje a vezměte si raději klasickou knihu. Snažte se ale vyhnout všem žánrům, které by vás jakkoli rozrušily – to vám k dobrému spánku rozhodně nepomůže. Vyberte si raději téma, které vás navnadí na spánek, zklidní vás a navodí příjemnou atmosféru.

30. Natáhněte si ponožky

5_tipu_pro_lepsi_spanek-825x550 natahtete si ponozky - clanek 30 zarucenych tipu, jak zlepsit

Trápí vás studené nohy a obzvláště v zimě nemůžete spát? Zkuste si natáhnout ponožky. Pokud jsou vaše nohy v teple, dochází ke správnému prokrvení, díky němuž se vám může podařit i lépe usnout. Samozřejmě nezapomeňte zvolit pohodlný střih a vhodný materiál.

 

Slovo závěrem

Tak a jste na konci článku, kde jsme si uvedli 30 zaručených způsobů, jak zlepšit spánek. Věříme, že Vás tento článek obohatil a dozvěděli jste se hromadu nových informací. Pokud tomu tak je, budeme Vám moc vděčný, když tento článek budete sdílet na sociálních sítích. Bude to pro nás odměna za odvedenou práci!

PS 1: Dále budeme rádi za přečtení a sdílení velkého článku na téma nespavost.

PS 2: Pokud máte jakýkoli dotaz ohledně našeho produktu Dreamly – přírodní doplněk stravy pro lepší a kvalitní spánek, nebo se chcete zeptat na cokoli jiného, kontaktujte nás na emailu info@theoherbs.cz.

Doplněk na spánek Dreamly můžete zakoupit u nás

Dreamly je ideální kombinací bylinek pro lepší usínání. Jejich účinek byste měli poznat již první den. Nejlepší účinky se ale začnou projevovat až při pravidelném užívání, nejčastěji po 5 – 10 dnech. Už od prvního dne se vám ale bude usínat lépe.

 • Lepší usínání a kvalitnější spánek
 • Přispívá k boji proti stresu
 • Nezpůsobuje závislost
 • Vyrobeno v ČR
 • Přírodní doplněk stravy

Chci koupit